A Royal Oak után szabadon
A nagy svájci gyártók bizonyos korszakalkotó modelljei nemcsak a 70'-es és 80'-as évek svájci órakínálatára voltak hatással, hanem napjainkban is meghatározóak tudnak lenni. Most olyan órákból mutatunk be néhányat, amelyek a minőségük, illetve elérhető áruk miatt nemcsak szimplán vonzóak és tetszetősek, hanem egy valós kis ízelítőt is adnak az Audemars Piguet ikonikus sokoldalúságából.
Ezeknek a modernizált integrált karcsatos órák teljes műfaja egy forradalmi időmérőhöz vezethető vissza, amelyet az óra designer géniusz, Gerald Genta mutatott be több, mint 50 éve, 1972-ben, majd a ROLEX Oyster quartz tett igazán ismerté 1976-ban.
Ezt követően pedig a svájci órás ipar további résztvevői azonnal lekövették és sorra adták ki a saját változataikat ugyanebben a stílusban. Ilyen volt például 1977-ben a Mathey-Tissot szintén kvarc változata és a Tissot PRX elődje az 1978-ban bemutatott Seastar quartz is.
Mi adja a Royal Oak varázsát? Egyrészt a nyolcszögletű lünetta, a látható csavarok, a texturált „tapisserie” számlap, másrészt valahol a vékony, integrált acél karcsatba illeszkedően keskenyedő toképítés között rejlik. Nehéz a Royal Oak jellegzetességét megismételni, de hasonló vonásokkal rendelkező órák léteznek ma már minden árkategóriában, a G-Shock „CasiOak”-tól kezdve a szintén Genta által tervezett Patek Philippe Nautilusig.
A felső árkategóriákban számtalan lehetőség található a luxuspiacon, mint például a Girard Perregaux Laureato, a Vacheron Constantin Overseas, a Chopard Alpine Eagle, a Zenith Defy Skyline, az IWC Ingenieur, a H. Moser & Cie Streamliner, sőt a Hublot szinte teljes kollekciója erre vonalvezetésre épül.
A Royal Oak-hoz hasonló jellemzőkkel rendelkező órák tervezése anélkül, hogy plágium gyanúja merülne fel, vagy, hogy utánzónak tűnnének, nem könnyű feladat. Az alábbi hat óra azonban ezt a kihívást viszonylag megfizethető áron és kiválóan teljesíti. Ráadásul ezeknek az óráknak az ára az 5.000 CHF alatti megfizethető árkategóriában van. Itt szeretnénk megjegyezni, hogy az árak tekintetében is sokat változott a világ. Annak idején 1972-ben a Royal Oak-ot az Audemars Piguet, mint a legértékesebb acél órát 3.300 svájci frankért dobta piacra. Ez annak idején egy tekintélyes összeg volt, hiszen többe került, mint a Patek kollekció induló áras aranyórája. Jelenleg a legolcsóbb verziója 25.000 frankért vásárolható meg. Az arany változata 55.000 CHF-től indul és a határ a csillagos ég, hiszen a legdrágább, gyémántokkal kirakott változatának ki sem írják a weboldalon az árát. Elgondolkodtató...
TISSOT PRX
A Royal Oak megalkotásának 50 éves évfordulóját követően a Tissot nyúlt vissza napjainkban talán elsőként és népszerű órájával a PRX-szel erősítette fel a trendet a 2020-as évek során. Gyakran emlegetik az egyik legjobb 1.000 euró alatti óraként a gyártó által jól időzített és hatásos marketing kampánynak köszönhetően. A PRX retro stílusát a hivatalos kommunikáció szerint az 1978-as Tissot Seastar kvarc saját modell ihlette, persze azt meg alapvetően a 72'-es Genta design. Kapható kvarc PRX változatban is, még kedvezőbb áron (a cikk írásakor 161.900 Ft-os áron), de az automata verzió áll a legközelebb az eredeti Royal Oakhoz. Az AP-hez hasonló gofri mintás számlapja van, mérete 40mm és bár a Powermatic 80 mechanizmusa messze nem ér fel az AP órákban található csúcsminőségű automata szerkezetekhez, sőt az órás szakemberek többsége vonakodik az egyszerűsített és műanyag alkatrészeket tartalmazó Powermatic szerkezettől, az ETA werk 80 órás járástartaléka ettől függetlenül figyelemre méltó ebben az árkategóriában (a jelenlegi ára 685 CHF vagy 319.900 Ft).
MATHEY-TISSOT Zeus
Nézzük következőként az alapításkor testvér, ma már csak névrokoni kapcsolatban álló (a nyolcvanas években a másik Tissot márkát a Swatch Group felvásárolta), de független és patinás svájci manufaktúra a MATHEY-TISSOT Zeus modell családját. A gyártó 1977-ben szintén felült a Royal Oak vonatra és létrehozta a Mathey-Tissot quartz óráját. Ennek az órának a mai kor igényeinek megfelelő, modernizált változata a 2023-ban bemutatott Zolta és a 2024-es Zeus kollekció. A két változat között a számlap mintázatában és a felhasznált szerkezetben van némi különbség.
Mindkét sorozat 41mm-es méretben érkezik. Az automaták 269 ezer forint-tól, a kvarc változatok pedig a szenzációsan jól hangzó 135 ezer forintos ártól már elérhetőek. Mindezekért az összegekért a felhasználó nemcsak ikonikus Royal Oak érzést, hanem finoman megmunkált nemesacél óratokot, szépen kidolgozott, integrált karcsatot és az automata esetében elöl-hátul zafír üveget kap 2, automata esetén 3 év garanciával, igazi svájci minőségben.
MAURICE LACROIX Aikon
Méretben 42-es, vízállóságban 200m-es, vagyis nagyobb számokkal rendelkezik, megjelenésben pedig nagyon hasonlatos a Maurice modell családja, viszont a szerkezetet és árakat is figyelembevéve mégis az előző két gyártó modelljét tartjuk jobb vételnek. Az Aikon quartz 320 ezertől indul és az automata szimpla Sellita SW200-al 860.000-től indul ugyanis.
BAUME ET MERCIER Riviera
A Baume Et Mercier esetében már nem csak a számokban lépünk előre, hanem valóban egy magasabb kategóriát fogunk érezhetően a kezünkbe. A megjelenés is extra és messziről felismerhetővé teszi a Rivierát. A számlap egészen egyedi és látványos, ezenkívül a saját tervezésű werk 120 óra, azaz 5 nap járástartalékot tud, ami szuper jól hangzik és már teljesen más kategóriába is sorolja ezt az órát. Minden ízében szeretjük, noha ez az árában is jelentkezik, hiszen a fémcsatos Baumatic szerkezetes csoda ára 1.640.000 Ft-ba kerül.
CASIO OAK
A CASIO GA sorozatának a megemlítéséhez persze némi humorérzékre is szükség van, de a népszerűsége miatt mindenképpen szeretnénk megemlíteni. A Casio OAK becenevet a formája miatt kapta, hiszen az óra frontját itt is az Audemars Piguet hires 8 szög alakú lünettája ihlette. Ebben persze ki is ürül minden hasonlóság. Az óra a Casio-tól megszokottan csak kvarc verzióban van, digitális kijelzővel az alapmodell 40 ezer forintos ártól már kapható. A legpopulárisabb változata is csak 60 ezer forint körül van.
Összegezve a fentieket az AP ikonikus eredeti modellje divatot teremtett és szinte minden gyártó palettáján találkozhatunk hasonló megjelenésű karórával, gyakorlatilag minden árszegmensben. Hogy szerintünk melyik a legjobb és melyiket ajánlanánk megvásárlásra, ha valakinek bejön ez a design? Amennyiben nem számít a pénz, akkor természetesen az eredeti AP-t vennénk, nem is kérdés. A celebek nyílván a ROLEX-es változatot fogják preferálni, hiszen azt mindenki felismeri és lehet vele menőzni. Alacsony budget mellett pedig a Casio modellje lesz a befutó. A legkülönlegesebb pedig talán a Baume kék számlapos órája. Amennyiben viszont az ár-érték arányt nézzük és szeretnénk megtalálni az arany középutat, akkor nem kérdés számunkra, hogy vagy a TISSOT PRX-et vagy a tesót az "első házasságból" vagyis a MATHEY-TISSOT Zeus modelljei közül válogatnánk.