Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kat érintő irányelv értelmében.

A titán ereje

RP


Titán vagy Titánium

A titánium vagy rövid nevén a titán az egyik legkedveltebb fém manapság. Magyarul titánnak hívjuk, angol szöveg környezetben titanium-ként találkozhatsz vele, de ugyanarról a fémről van szó. Egy német vegyész fedezte fel még a 18. század végén, vagyis már több, mint 200 éve és görög mitológiában szereplő titánokról nevezte el. A titánok és titaniszok Gaia és Uránosz, -vagyis a Föld Istennőjének és az Ég Istenének- első tizenkét gyermeke, az Istenek második nemzedéke a mitológiában. A titán, mint anyag a periódusos rendszer 22. és a Föld 9. leggyakoribb eleme és bár nem ritka az árát felsrófolja, hogy szétszórtan fordul elő környezetünkben, ezért igen költséges a kitermelése. A rendkívül jó és előnyös tulajdonságai miatt (szilárd, kemény, könnyű és hő, illetve korrózióálló) előszeretettel használják az iparban, a gyógyászati segédeszközök és az utóbbi időben az ékszergyártás területén is. Az óra és ékszergyártók nem véletlenül kedvelik használatát, hiszen a korrózióálló tulajdonságán kívül hypo-allergén is, vagyis a fémre érzékenyek is felvehetik bátran a titánból készült órákat, ékszereket és egyéb kiegészítőket.

Titán-Oxid bevonat, mint védelmező

A titán, mint látjuk egy nagyon jól felhasználható, rengeteg pozitív tulajdonsággal rendelkező anyag, viszont az acél, illetve fémötvözeteknél árban drágább. Ezt a különbséget a prémium szegmensben elbírja a termék ára gond nélkül, a közép árkategóriában már kevésbé és a divatórák piacán éppen ezért nem találkozunk csak a legritkább esetben ezzel a szuper anyaggal. Ugyanakkor a fentieken kívül még bevonat formájában is szokták hasznosítani, ami egy igazán jó ötletnek bizonyult.

Ugyanis a titán-oxid bevonat rendkívüli védőereje az eloxált titán meglepően jó képességeinek a legjobb bizonyítéka. Hiszen itt a veleszületett eróziós ellenállásáról ismert titán egy úgynevezett eloxáláson megy keresztül, hogy tovább erősítse felületét az oxidréteg képződésének a révén. A titán oxidációja alapvetően egy elektrokémiai folyamat, aminek eredményeképpen egy tartós titán-oxid bevonatot jön létre. A titán-oxid bevonat a korrózióval szembeni ellenálló képessége mellett, hozzájárul az anyag hosszútávú tartósságához. Az eloxált titán megnövelt keménységet eredményez, az acélnál közel kétszer keményebbet. Így ellenállóbb lesz a felület a karcolásoknak, kopásoknak. Ez az óratokon és karcsaton jelentkező megnövelt szilárdság érezhetően megnöveli az érintett karórák tartósságát, várható élettartamát. 

Több innovatív óragyártó felismerte már a titán-oxid bevonatban rejlő lehetőségeket és használja is napjainkban előszeretettel. Ilyen technológiát alkalmaznak például a Daniel Klein exkluzív modelljeinek a BIGOTTI Milano karórák felületkezelésének a során is. A Daniel Klein azon kevés divatóra gyártók egyike, akiknek saját gyártói üzemük van, nem bérgyártásban gondolkodnak., mint a divat szegmens zöme. Ezért nem csak a tervezés és a brand image kialakításán dolgoznak, hanem saját maguknak készítik az óratokot, a szíjakat, óracsatokat és a szerkezeten kívül az egyéb felhasznált alkatrészeket is. Így magát az alkalmazott technológiát is maguk választják ki, illetve tudják tesztelni is azt. Egyébként ennek az innovatív technológiának pozitívuma az is, hogy a szilárd és ellenálló felület mellett rendkívül jól felvihetőek ezzel a különféle színek a felhasznált fémek felületére. Ennek kapcsán a BIGOTTI Milano kollekció minden egyes "színes", vagyis nem nyers fémszínű vagy, ha úgy tetszik ezüst színű modellje ezzel a titán-oxidos ellenálló bevonattal, eljárással készül a gyárban.

 

 

 

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: 2024 Bigotti Óra
Az oldal tetejére
Árukereső.hu