GENEVA WATCH DAYS 2024
Az óraújdonságok úgy szoktak érkezni, mint a lavinák vagy a rénszarvasok – egyszerre, nagy csoportokban. Az áprilisi Watches & Wonders évről-évre megadja az alaphangot az év legtöbb újdonságához az órás világban, a Geneva Watch Days pedig olyan, mintha pár hónap eltelte után újabb adagért mennénk: Elnézést, kaphatnánk még néhány új órát?
A Geneva Watch Days rendezvényét 2020-ban alapították a Baselworld feloszlása után, amely azelőtt az iparág legjelentősebb óra kiállítása volt. A GWD-t olyan márkák alapították, mint a BREITLING, BULGARI, MB&F, MOSER, és GIRARD-PERREGAUX, és sokkal inkább egyfajta független ízt képvisel, mint a hozzá hasonló rendezvények. Ahogy látni fogjátok, ez azt jelenti, hogy az órák több szikrát és izgalmat nyújtanak – ez talán két olyan tulajdonság, amelyekben az idei W&W-t a hiányát szenvedte. A Geneva Watch Days konkrétan egy rakás új megjelenést mutatott be. Ebből a csokorból összegyűjtöttük néhány kiemelkedőt.
BULGARI Octo Finissimo Minute Repeater Carbon
A legújabb verzió 40 mm-es, karbonból készült és mindössze 6,85 mm vastag—az oktávot felező tritónusz intervallumot csengeti be. Mintha a Végzet Hegyének tüzében kovácsolták volna, az óra kinézetre és hangzásra is különleges és nagyon menő.
H. Moser x Studio Underd0g Endeavour Perpetual Calendar Concept Passion Fruit
Pont olyan ez az óra, mint Joker és Harley Quinn összetalálkozása. A MOSER ugyanis az iparág nagy csínytevője, amely felelős egy svájci sajtból készült óráért, amellyel valahol a SWISS MADE magasztos fogalmát gúnyolja ki. A Studio Underd0g pedig egy szemtelen újonc a porondon, aki rózsaszín limonádé és görögdinnye ihlette színes órákat készít. A két márka együttműködésével pedig valami olyan szórakoztató és felkavaró dolog jött létre, mint Gotham városának híres bohóc párosa: két új óra, egy öröknaptár és egy kronográf, amelyeket alapvetően egy felszeletelt maracuja ihletett. Az előbbi modell itt az igazi nyertes, füstös számlapjával, amely tökéletesen visszaadja a gyümölcs megjelenését, egészen az élénksárga belsejéig és a külső lila héjáig. Természetesen egy ilyen együttműködés nem lenne teljes egy rendhagyóan apró és zöld óramutató nélkül, amely éppen úgy néz ki, mint a menta díszítés egy passionfruit koktélokon.
LAURENT FERRIER Classic Auto Sandstone
Laurent Ferrier mesterórás alkotásai gyakran ötvözik a klasszikus órakészítési ötleteket modern anyagokkal és arányokkal és kijelenthető, hogy a piac legkifinomultabbjai közé tartoznak. A gyűjtőknek általában hosszú türelemre van szükségük ahhoz, hogy megvásárolhassanak egyet ezek közül a ritka és kézzel készített órák közül, ellenben a Serie Atelier darabok limitált kiadások és azonnal elérhetők már a megjelenéskor. A Serie Atelier hatodik kiadása, a Classic Auto Sandstone, egy egészen finoman kidolgozott mikro-rotoros automata szerkezetet használ, amely egy új tokformával párosul, egy olyan modellben, amely a sport- és az elegáns órák világát igyekszik ötvözni. A homokkő színű számlap, a függőleges szatén csíkozással, a chemin de fer percjelölőkkel és a gyönyörűen keretezett dátumablakkal lenyűgözően elegáns eredményez. Mindössze 20 darab sorszámozott példányra korlátozva ez az óra vélhetően nagyon gyorsan el fog fogyni és akinek sikerül megszereznie belőle egyet, igazán szerencsés gyűjtőnek mondhatja majd magát.
Breitling Super Chronomat, Navitimer, Premier
A márka 140. évfordulójának a megünneplésére a BREITLING igazán kitesz magáért. A márka a Geneva Watch Days-en mutatta be vadonatúj szerkezetét, a B19 kalibert, amely gyakorlatilag az első öröknaptárral ellátott kronográfjuk.
A Breitling az új szerkezetet kizárólag a három zászlóshajó sorozatba építette be: a Chronomat, a Navitimer és a Premier modellekbe. Az eredmény egy igazán mutatós, háromórás kollekció, amelyet különösen imádni fogsz, ha a rozé arany a kedvenced.
Albishorn x Massena LAB Maxigraph
William Massena közös alkotásai más óragyártókkal általában a piac legélvezetesebb darabjai közé tartoznak. Jó példa erre a MATHEY-TISSOT-val alkotott tavalyi mesterművük ami a svájci gyártó sikeres vintage búváróráján a Mergulhador-on alapult, amiről írtunk már bővebben egy a wmark blogon, amit itt vagy a képre kattintva olvashatsz el újra.
Az idei újdonságuk a Maxigraph, egy időmérő, amelyet egy ALBISHORN nevű vadonatúj órakészítő vállalkozással együtt terveztek, és amely most a genfi GWD-n debütált. A Maxigraph egy olyan elvet alkalmaz, amelyet az Albishorn alapítója, Sébastien Chaulmontet „képzeletbeli vintage” néven emleget: ahelyett, hogy egy régi órát pontról pontra újraalkottak volna, a Maxigraph azt képzeli el, hogy milyen lehetett volna, ha megalkották volna. Az 1930-as években ugyanis még nem léteztek olyan vízálló, csuklón viselhető kronográf regattás időmérők, amelyek az 1960-as években már általánossá váltak. A Maxigraph gyakorlatilagnegy ilyen időmérőnek a modern kivitelezése. Több színes időmérő skálával, mindkét irányban forgatható lünettával és egy saját automata szerkezettel készül, amely egy dedikált 10 perces visszaszámláló időzítőt is tartalmaz. Véleményünk szerint brutál menő ez a „történelemórás” és kreatív gondolkodás.
GIRARD PERREGAUX Tourbillon with Three Bridges
A három híd már régóta a Girard-Perregaux márka jellegzetesen használt eleme. És valóban régóta, hiszen az első Tourbillon három híddal 1867-ben jelent meg, majdnem 160 évvel ezelőtt. A GP folyamatosan újította meg ezt a jellegzetes esztétikát egyre modernebb és modernebb módokon. Ez az új modell a hidakat helyezi a középpontba, miközben szinte minden más zavaró tényezőt elhanyagol. A csontvázas kialakítás vagány és futurisztikus megjelenést kölcsönöz ennek a több évszázados dizájnnak.