Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kat érintő irányelv értelmében.

ELVIS WATCH - Múlt és Jelen

2022. 05. 31. 00:00:00
ELVIS WATCH - Múlt és Jelen


ELVIS kedvenc órája még mindig sláger


ELVIS WATCH 14k - 1970 - Mathey-Tissot

ELVIS WATCH - Múlt és Jelen

Longines, TAG Heuer, Breguet, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin, Zenith, Girard-Perregaux, JAEGER LeCoultre, Moser, OMEGA, Breitling, Cartier – ki gondolta volna, hogy e nevek mögött mind a Mathey-Tissot állt.

Egészen az 1886-os alapítás óta, de nem csupán mögöttük, hanem számos más svájci óramárka mögött is. Igaz, nem kizárólagosan, de nem is egy szerkezetet szállítottak ezeknek a nagy nevű márkáknak. Persze alapvetően semmi meglepő nincs ebben, hiszen a svájci óraipar hagyományosan horizontális felépítésű, azaz sok és szakosodott beszállító összjátékának eredménye (volt) egy-egy karóra.

Ez azonban egyáltalán nem akadályozta meg a legjelentősebb beszállítókat, hogy saját márkával jelentkezzenek. Erre egyébként ma is találunk példát, és messze nem csak a svájciaknál. A MATHEY-TISSOT így az 1900-as évek legelejétől, már saját neve alatt is gyártott karórákat. A történelmi darabokból kettőt különösen érdemes kiemelni.
 


 

Az egyik igazi gyűjtői különlegesség, hiszen mindössze 60 darab készült abból a változatból, és ritkán kerül kalapács alá akár csak egyetlen példány is. Az óra különlegességét az is fokozza, hogy mindenidők legsikeresebb előadójához, ELVIS PRESLEY -hez köthető. Az órákat egyébként egy memphisi ékszerésztől, Harry Levitch-től szerezte be, aki a jegygyűrűket is biztosította Presley esküvőjéhez. A 60 darab óra 14 karátos aranyból készült, és alapvetően egy egyszerű, naptáras három-mutatós modell volt szintén nemesfém csattal. Az alapmodelltől való eltérése nem is feltétlenül az egyedi lünettán mutatkozott meg, amelyen az előadó neve szerepelt. Sokkal inkább az óra rendeltetése volt az, ami egyedivé tette azt. A viszonylag kevés mennyiséget ELVIS kedves ismerősei között osztotta szét kedvenc óráját, amely többletjogokat biztosított viselőjének koncertjein, mintegy VIP belépőként funkcionálva. Az 1969-ben megrendelt, majd 1970-ben leszállított órákkal lehetőség nyílt egy koncert helyszínének szinte teljes bejárására, beleértve a backstage, az öltözőt, sőt, a színpad egyes részére is beléphetett az, aki csuklóján viselte a 60 darab óra egyikét. Ennek a 68-as visszatérése miatt volt fontos szerepe, hiszen a ELVIS 1958-ban bevonult katonának és az azt követő 8-9 évet a katonáskodás mellett, illetve utána színészkedéssel töltötte. Senkihez nem hasonlítható zenei karrierje mellett több, mint 30 mozi film köthető Elvis Presley nevéhez. A hollywoodi sikerek után 1968-ban visszatért zenei pályafutásához és újra élő koncert turnék és show-kba kezdett. A visszatérésének, a nagy COMEBACK-nek óriási sikere volt és Elvis ismét a csúcsra került minden szempontból. Például a mindenidők legelső műholdas élő tv közvetítése is az Ő nevéhez köthető, amit 1973-ban Aloha from Hawaii címen közvetítettek és több, mint 1,5 milliárd ember láthatta élőben, ami jelenleg is tartja a mindenkori nézettségi rekordot. Persze abban a időszakban még nem léteztek modern digitális QR kódos beléptető rendszerek, ezért is jött jól ELVIS kreatív ötlete a hozzá legközelebb álló VIP vendégek fogadására. Csak felkellett a bejáratnál mutatni az ELVIS nevével jelzett arany MATHEY-TISSOT karórát és megnyíltak a kapuk a vendégei előtt. Ezt az órát ma már egyszerűen csak ELVIS WATCH-ként emlegetjük. 
 


Cartier-nek még 1980-ban is gyártott kész modelleket, a kvarcválság, mint minden tradicionális svájci gyártót értelemszerűen a Mathey-Tissot-t is megviselte, így a művész rajongótáborán kívül szinte feledésbe merült ennek a legendás órának a létezése. A 2010-es években azonban újra visszatért a köztudatba, aminek köszönhetően egyre nagyobb értéken cserél gazdát egy-egy darab. A legutóbbi leütési ár 15.000 dollár, azaz 6 millió forint körül volt. Nézd meg egy ír aukciós ház videóját a youtube csatornánkon: https://youtu.be/hI_jZ7oXfZE  (Az ELVIS WATCH -ot 2:00 percnél találhatod.) 



A "Király" életrajzát bemutató legújabb nagyszabású film 2022. júniusában került bemutatásra a mozikban. A világpremierjére 2022. május végén volt a 75. cannes-i filmfesztiválon. Magyarországon 2022. június 23-tól vetítik.
 
KATT IDE és nézd meg a magyar nyelvű hivatalos előzetest a youtube csatornánkon
.


 

Bár a celebritáshoz nem kapcsolódik, cserébe óraipari szemmel érdemel figyelmet az, amit a márka az ún. Coin Watch, avagy érme számlapos modelljeivel ért el. Lassan másfél évszázados múltra tekinthet vissza az óraiparnak ez a műfaja, viszont viszonylag szűk szelete is a piacnak. Nem véletlen, hogy, csak évtizedenként, vagy még annál is ritkábban jelenik meg egy-egy márka kínálatában.

Ehhez képest a MATHEY-TISSOT egészen gazdag kollekcióval jelentkezett az 1960-as években, amikor ez a műfaj legutóbbi aranykorát élte. Egy ilyen óra elkészítése több szempontból is kihívást jelent. Először is az érmét precízen ketté kell szelni, így születik meg a számlap, illetve esetenként maga a hátlap is. Szükség van ezenkívül egy lapos szerkezetre is, elvégre a toknak azt a benyomást kell keltenie, mintha az az érme maga lenne. Nyilván itt azért minden márka elvérzik, de a tok rendszerint recézett oldalai azért nagyban segítenek az illúzió fenntartásában. Értelemszerűen az esetek meghatározó többségében aranyérmékről beszélünk. Már csak azért is, mert ha ezüsttel dolgoznának, akkor fokozottan kellene számolni a nemesfém oxidációjával, arról nem is beszélve, hogy a bőrön is nyomot hagyna.
 

Ezzel pedig meg is érkeztünk egy olyan területre, amely töretlenül jelen van a márka történetében. Ezek lennének az arany, illetve aranyozott karórák. Már a fent említett ritka Elvis karóra is arany volt, 14 karátos, aminek az presztízsen és az értéken kívül az előnye, hogy az arany semmilyen bőrirritációt nem okoz. Ennek jegyében az aktuális kollekció egy része is aranybevonatot kapott, természetesen korunk modern vákuumplazmás eljárását alkalmazva. Ugyanakkor az is talál magának modellt, aki 18 karátos kivitelre vágyik. Külön kiemelendő, hogy meglehetősen szokatlan módon fehéraranyból készített változatok is kaphatóak, ami ritkaságnak számít belépőszinten. Valahol ez érthető is, elvégre az arany csillogása sokszor feledtetni képes az ezért elkért árat.

Nem kell azonban ennyire mélyen a zsebükbe nyúlniuk azoknak a hölgyeknek, akik karjukon csillogó időmérőt szeretnének látni. Az idén bemutatkozó Molly kollekció 316L nemes acéltól kezdve egészen a teljesen aranyozottig terjed, ám minden egyes kivitelnél adott a 6+14, azaz 20 darab brill csiszolású gyémántot is találunk a karórán.
 



MATHEY-TISSOT MOLLY DIAMOND

Ezeket viszonylag egyedi módon osztották el, de már maga a felület, ahol helyet kaptak, is formabontónak számít. A hat darab például egy 12 szögű lünetta minden második csúcsába került. A szögeket persze alaposan lekerekítették, de éppen csak annyira, hogy finomnak, de mégis határozottnak tűnjenek. A gyémántok ily módon való beültetése pedig ha csak távolról is, de egy hajóablakra emlékeztet, így idézve meg a nyarat, illetve a vitorlázás során átélt szabadságot, végső soron lezserséget kölcsönözve az órának, amely mégiscsak pontosan méri az idő múlását. Erről egyébként a svájci Ronda kvarc szerkezete gondoskodik. A maradék 14 gyémánt a számlapon található, ahol indexekként az óraskála elemei. Kitüntetett szerepet kapott a 12 óra, ahol három gyémánt csillagként ragyog a számlap csúcsán, ezzel könnyítve meg az egyébként tökéletesen szimmetrikus számlapon a leolvasást.

A XXI. század magától értetődően nagy mértékben különbözik attól az időszaktól, amikor a karórák, és így a MATHEY-TISSOT is aranykorát élte. A vásárlóközönség igényeitől kezdve a piaci viszonyokon át egészen a technikai lehetőségekig minden más. Ennek ellenére is a márka fennmaradt, sőt, ahogy a 18 karátos modellek jelzik, prosperál is.
 

Forrás: a cikk az ÓRAMAGAZIN-ban megjelent cikk alapján íródott.

#matheytissot #swissmade #since1886 #swisswatches #goldwatches #elviswatch #elvispresley #coinwatch #18k #óramagazin #hagyomany #minoseg #tradicio 

Az oldal tetejére
Árukereső.hu